Psychologia sportu dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego
Poziom kształcenia: podyplomowe
Zasady kwalifikacji
UWAGA! Aktualizacja 09.10.2020 r.
Po przeanalizowaniu zapisów internetowych i dokumentów zgłoszeniowych podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu rekrutacji na semestr zimowy 2021/2022.
Powodem decyzji jest także sytuacja epidemiczna COVID-19, która narzuca organizację zajęć w formie zdalnej. W przypadku psychologii sportu jedynie zajęcia stacjonarne dają możliwość pełnego przekazu wiedzy, wykształcenia odpowiednich kompetencji, umiejętności i postaw.
Program przewiduje realizację w ramach jednej edycji w ramach równoległych dwóch ścieżek studiów podyplomowych z zakresu psychologii sportu:
1/ studia kwalifikacyjne dla absolwentów psychologii (PSP - psychologia sportu dla psychologów),
2/ studia kompetencyjne dla trenerów, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego (przy czym w tej grupie równoległym warunkiem jest ukończenie studiów magisterskich, posiadanie udokumentowanego doświadczenia w pracy w obszarze kultury fizycznej i kwalifikacji stosownych do danej dyscypliny; PSTN - psychologia sportu dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego).
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia jest rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, złożenie kompletu dokumentów oraz uiszczenie opłaty wpisowej w wysokości 150 złotych.:
- dyplom studiów magisterskich na kierunku psychologia – w przypadku rekrutacji na studia podyplomowe na kierunku psychologia sportu dla psychologów,
- innych studiów magisterskich – w przypadku rekrutacji na studia podyplomowe na kierunku psychologia sportu dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego,
oraz listu motywacyjnego i cv z opisem swojej znajomości środowiska sportowego, dotychczasowej aktywności w tym obszarze. Na ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia Kandydata na studia podyplomowe wpływ będzie miał wynik rozmowy kwalifikacyjnej.
Wymagane dokumenty:
- kwestionariusz osobowy wydrukowany z systemu IRK, uzupełniony i podpisany;
- List motywacyjny wraz z CV;
- odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów uprawniających do podjęcia kształcenia na studiach podyplomowych. W przypadku ukończenia uczelni wyższej za granicą, kandydat składa oryginał dyplomu oraz tłumaczenie na język polski potwierdzone przez upoważnione instytucje, a także dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu lub zaświadczenie o zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego;
- dwie aktualne fotografie kandydata, spełniające wymagania obowiązujące przy wydawaniu dokumentów tożsamości;
- pokwitowanie wpisowego wniesionego na właściwe konto. Wpisowe zostanie zaliczone na poczet czesnego za pierwszy semestr studiów. Na blankiecie przelewu należy wpisać kierunek studiów podyplomowych.
UWAGA! W okresie trwania zagrożenia epidemiologicznego prosimy o korespondencyjne przesłanie dokumentów na adres:
Instytut Psychologii
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Pl. Litewski 5
20-080 Lublin
Termin i miejsce przyjmowania dokumentów:
- rejestracja w systemie IRK do 30.09.2021
- Dokumenty należy przesłać pocztą na adres: Instytut Psychologii UMCS pl. Litewski 5 20-080 Lublin; z dopiskiem: Studia Podyplomowe Psychologia sportu dla psychologów do 30.09.2021
Kandydat zostanie powiadomiony o terminie rozmowy kwalifikacyjnej.
Opłaty za studia:
I semestr 1850zł, II semestr 2000zł, opłata rekrutacyjna 150zł i łącznie 4000zł
Nr konta:
67 1030 1999 2407 2270 0014 9201
Opis
Kierownik studiów:
Dr Katarzyna Rutkowska
Czas trwania:
2 semestry
Opis studiów:
Studia są dwusemestralne (170 godzin w pierwszym semestrze i 120 - w drugim). Po pierwszym semestrze przewiduje się organizację 5-dniowego zgrupowania szkoleniowego, które stanowi obligatoryjną część szkolenia i jest traktowane jako odpowiednik praktyk śródsemestralnych (wymiar godzinowy zgrupowania jest wliczony do 290 godzin całości). Koszt zgrupowania zostanie również wliczony w koszt całościowy studiów.
Projekt studiów podyplomowych dzięki wyodrębnieniu dwóch toków jest odpowiedzią na potrzebę wyraźnego zaznaczenia w przestrzeni kultury fizycznej, kto może być psychologiem sportu, a jednocześnie, że wiedza z tego zakresu winna być popularyzowana wśród kadry trenerskiej i nauczycielskiej. Stąd wyraźnie na poziomie rekrutacji zaznaczony będzie tok studiów, tak aby kwalifikacje psychologa sportu otrzymywali psychologowie, a trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego mogli rozwijać i doskonalić swoje psychospołeczne kompetencje oraz dobrze przygotowywać się do współpracy z psychologami sportu. Jednocześnie wprowadzenie dwóch ścieżek kształcenia uwzgledniających wybrane przedmioty/zajęcia wspólne dla kadry psychologów i szkoleniowców pozwoli na wzajemne poznanie specyfiki środowisk zawodowych, integrację, a w przyszłości zaowocuje to efektywniejszą współpracą zawodową na płaszczyźnie kultury fizycznej.
Zajęcia (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, laboratoria, seminaria) prowadzą specjaliści – również praktycy (w tym psychologowie sportu klasy I i mistrzowskiej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, nominowani psychologowie sportu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, lekarze, fizjoterapeuci i trenerzy).
Przedmioty prowadzone w ramach studiów:
W programie studiów „Psychologia sportu dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego” realizowane będą następujące przedmioty:
- Wprowadzenie do psychologii sportu
- Historia kultury fizycznej
- Pedagogika i socjologia sportu
- Biomedyczne podstawy aktywności fizycznej
- Praktyka i teoria treningu sportowego
- Wprowadzenie do psychologii społecznej w sporcie
- Wprowadzenie do psychologii rozwoju i psychologii wychowawczej w sporcie
- Wprowadzenie do psychologii klinicznej w sporcie
- Trening interpersonalny
- Psychologia sportu osób z niepełnosprawnościami
- Praktyczna psychologia sportu
- Zgrupowanie szkoleniowe
- Seminarium dyplomowe
Sylwetka absolwenta:
Psychologia sportu dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego
Absolwenci studiów podyplomowych będą posiadali pogłębioną wiedzę z zakresu teoretycznej i praktycznej psychologii sportu. Zostaną zapoznani z postawami oferty współczesnej psychologii sportu. Zaprezentowany im zostanie dorobek różnych działów psychologii. Zostaną zachęceni do odwoływania się do wiedzy z zakresu psychologii w swojej pracy zawodowej i rozwoju osobistym oraz zawodowym. Słuchacze studiów zostaną przygotowani do podejmowania efektywnej współpracy w sztabach szkoleniowych z psychologami sportu, a także innymi specjalistami. Będą rozwijane ich kompetencje psychospołeczne. Zostaną wdrożeni do ustawicznej pracy nad sobą.
Ukończenie studiów:
Po uzyskaniu zaliczeń z przewidzianych programem przedmiotów i przygotowaniu pracy dyplomowej Słuchacze przystępują do egzaminu końcowego i obrony przygotowanej pracy.
Inofrmacji udziela:
Dr Katarzyna Rutkowska
email: katarzyna.rutkowska@poczta.umcs.lublin.pl / kontakt mailowy /