Prawo gospodarcze i handlowe
Poziom kształcenia: podyplomowe
Zasady kwalifikacji
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia jest rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, złożenie kompletu dokumentów oraz uiszczenie opłaty wpisowej w wysokości 150 złotych.
Wymagane dokumenty:
- kwestionariusz osobowy wydrukowany z systemu IRK, uzupełniony i podpisany;
- odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów uprawniających do podjęcia kształcenia na studiach podyplomowych. W przypadku ukończenia uczelni wyższej za granicą, kandydat składa oryginał dyplomu oraz tłumaczenie na język polski potwierdzone przez upoważnione instytucje, a także dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu lub zaświadczenie o zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego;
- dwie aktualne fotografie kandydata, spełniające wymagania obowiązujące przy wydawaniu dokumentów tożsamości;
- kserokopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata;
- pokwitowanie wpisowego wniesionego na właściwe konto. Wpisowe zostanie zaliczone na poczet czesnego za pierwszy semestr studiów. Na blankiecie przelewu należy wpisać kierunek studiów podyplomowych.
Studia zostaną uruchomione w przypadku zgłoszenia się wymaganej liczby 30 osób. W przypadku większej liczby zakwalifikowanych zgłoszeń niż liczba miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń (data stempla pocztowego).
Termin i miejsce przyjmowania dokumentów:
- dokumenty można składać do 30 września 2017 r.
Dokumenty można składać osobiście lub przesłać pocztą na adres:
Katedra Prawa Gospodarczego i Handlowego Wydział Prawa i Administracji UMCS
pl. M. Curie-Skłodowskiej 5
20- 031 Lublin
z dopiskiem: Podyplomowe Studia Prawa Gospodarczego i Handlowego
lub
Meritum sp. z o.o.
20-111 Lublin, Rynek 7
Pani Paulina Włodarska
telefon 81 528 53 19
e-mail: paulina.wlodarska@lfr.lublin.pl
Nr konta bankowego:
36 1030 1999 2404 6670 0014 6201
Opłata za semestr:
- I: 2 150 zł
- II: 2 000 zł
Opis
Kierownik studiów podyplomowych:
Prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba
Czas trwania:
2 semestry – 13 zjazdów
Opis Studiów:
Studia obejmują swym zakresem prawne podstawy prowadzenia działalności gospodarczej, zagadnienia prawa handlowego, prawa cywilnego, umów w obrocie gospodarczym, prawa upadłościowego i naprawczego, podatków, prawa gospodarczego Unii Europejskiej, prawa karnego, ochrony konkurencji i konsumenta. Dają możliwość podniesienia kwalifikacji osobom posiadającym wyższe wykształcenie (nie tylko prawnicze), które pracują w sektorze gospodarczym. Absolwentom uczelni pozwalają na rozszerzenie wiedzy w celu zwiększenia swoich szans na rynku pracy.
Kadrę dydaktyczną studiów podyplomowych tworzą wysokiej rangi, doświadczeni i uznani specjaliści, naukowcy i praktycy z UMCS (m.in. prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba) oraz spoza UMCS, w tym innych ośrodków naukowych, w szczególności z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (prof. zw. dr hab. Marek Michalski) i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (prof. nadzw. dr hab. Tomasz Siemiątkowski).
Przedmioty prowadzone w ramach studiów:
- Podstawy prawa cywilnego –12 godz./zaliczenie w semestrze zimowym
- Prawo handlowe – część ogólna -20 godz./egzamin w semestrze zimowym
- Prawo przedsiębiorców -35 godz./egzamin w semestrze zimowym
- Prawo upadłościowe i naprawcze -20 godz./egzamin w semestrze zimowym
- Prawo konkurencji -20 godz./egzamin w semestrze letnim
- Umowy w obrocie gospodarczym-20 godz./egzamin w semestrze letnim
- Prawo własności intelektualnej - 20 godz./egzamin w semestrze letnim
- Prawno -karne aspekty obrotu gospodarczego-12 godz./zaliczenie w semestrze letnim
- Prawo gospodarcze Unii Europejskiej -12 godz./zaliczenie w semestrze zimowym
- Opodatkowanie przedsiębiorców -12 godz./zaliczenie w semestrze letnim
- Prawo konsumenckie -20 godz./egzamin w semestrze letnim
Sylwetka absolwenta:
Studia skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych problematyką prawa gospodarczego i handlowego. Umożliwiają one poszerzenie kwalifikacji o wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa handlowego i gospodarczego, z uwzględnieniem związanych z działalnością przedsiębiorców zagadnień z zakresu prawa pracy, prawa podatkowego oraz ochrony konsumentów w stosunkach prawnych z przedsiębiorcami. Są one skierowane do przedsiębiorców, osób u nich zatrudnionych oraz tych, które w codziennej praktyce stosują prawo handlowe w ramach wykonywanych zawodów adwokata i radcy prawnego.
Po ukończeniu studiów absolwent ma rozszerzoną wiedzę w zakresie podstawowych instytucji prawa spółek handlowych, zna relacje pomiędzy prawem Unii europejskiej a krajowym prawem dotyczącym obrotu gospodarczego, specjalistyczną terminologię z zakresu prawa spółek handlowych, prawa karnego i prawa podatkowego, ma wiedzę w zakresie stosunków majątkowych dotyczących podmiotów występujących w obrocie, zna i rozumie zasady funkcjonowania przedsiębiorców i innych podmiotów w obrocie gospodarczym oraz instytucje prawa związane prawem własności intelektualnej.
Studia umożliwiają nabycie umiejętności, dzięki którym absolwent potrafi wskazywać miejsce prawa spółek handlowych w systemie prawa oraz określać jego specyfikę, prezentować procedury tworzenia, likwidacji, przekształceń i upadłości przedsiębiorców, analizować i podawać rozwiązania konkretnych stanów faktycznych z zakresu prawa spółek handlowych, prawa obrotu gospodarczego i prawa własności intelektualnej, ma umiejętność formułowania, wygłaszania i uzasadniania poglądów de lege lata i de lege ferenda w zakresie prawa obrotu gospodarczego, wyjaśniać relacje pomiędzy prawem Unii europejskiej a krajowym prawem gospodarczym i handlowym oraz świadomie posługiwać się koncepcjami, metodami i technikami w zakresie stosunków majątkowych przedsiębiorców, prawa podatkowego, prawa karnego.
Dzięki ukończeniu studiów absolwent rozumie potrzebę ciągłego poszerzania i aktualizowania wiedzy w zakresie obowiązujących przepisów prawa, jest w stanie samodzielnie analizować, interpretować oraz stosować przepisy prawa, staje się aktywnym uczestnikiem dyskusji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, jest w stanie wyjaśniać zasady prowadzenia działalności gospodarczej i występowania w obrocie gospodarczym, udzielać pomocy prawnej w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki prawa handlowego oraz inne podmioty a także prowadzić sprawy i reprezentować spółki handlowe i inne podmioty.
Ocena końcowa:
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie wymaganych zaliczeń oraz zdanie końcowych egzaminów pisemnych przewidzianych w programie studiów.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć:
październik 2017 r.
Informacji udziela:
mgr Anna Opałczyńska
Wydział Prawa i Administracji, pok. 313
tel.81 537 54 44
fax 81 537 54 44
anna.opalczynska@poczta.umcs.lublin.pl