Języki skandynawskie dla rynku pracy
Poziom kształcenia: podyplomowe
Zasady kwalifikacji
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia jest rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, złożenie kompletu dokumentów oraz uiszczenie opłaty wpisowej w wysokości 150 złotych. Aby rozpocząć studia podyplomowe Języki skandynawskie dla rynku pracy, należy legitymować się dyplomem ukończenia studiów I lub II stopnia, inżynierskich lub jednolitych magisterskich na dowolnym kierunku.
Wymagane dokumenty:
- kwestionariusz osobowy wydrukowany z systemu IRK, uzupełniony i podpisany;
- odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów uprawniających do podjęcia kształcenia na studiach podyplomowych. W przypadku ukończenia uczelni wyższej za granicą, kandydat składa oryginał dyplomu oraz tłumaczenie na język polski potwierdzone przez upoważnione instytucje, a także dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu lub zaświadczenie o zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego;
- dwie aktualne fotografie kandydata, spełniające wymagania obowiązujące przy wydawaniu dokumentów tożsamości;
- kserokopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata;
- deklaracja modułu wyboru zajęć językowych (do pobrania w załączniku);
- pokwitowanie wpisowego wniesionego na właściwe konto. Wpisowe zostanie zaliczone na poczet czesnego za pierwszy semestr studiów. Na blankiecie przelewu należy wpisać kierunek studiów podyplomowych.
Termin i miejsce przyjmowania dokumentów:
Dokumenty można składać osobiście lub przesłać pocztą na podany adres: do 30 września 2018 r.:
Sekretariat Instytutu Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej
Wydział Humanistyczny
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a, pok. 516
Nr konta:
94 1030 1999 2405 8670 0014 8201
Opłata za semestr:
1 500 zł/ 1 350 zł dla absolwentów UMCS
Opis
Organizator:
Instytut Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej UMCS
Kierownik studiów podyplomowych:
dr Ireneusz Chomiuk (Zakład Językoznawstwa Germańskiego, Instytut Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej UMCS)
Czas trwania:
2 semestry
Opis studiów:
Celem studiów jest zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji językowych, niezbędnych do pracy w przedsiębiorstwach skandynawskich oraz firmach i instytucjach polskich współpracujących z krajami skandynawskimi, zwłaszcza ze Szwecją i Norwegią.
Studia umożliwiają naukę języka szwedzkiego lub norweskiego z elementami języka specjalistycznego, obejmującego słownictwo z dziedziny biznesu, ekonomii, finansów itp. oraz zdobycie podstawowej wiedzy o uwarunkowaniach społeczno-, kulturowo-, gospodarczych w krajach skandynawskich.
Absolwent studiów podyplomowych wykaże się znajomością języka szwedzkiego lub norweskiego oraz opanowaniem wiedzy i słownictwa związanego m.in. z geografią i kulturą krajów skandynawskich, warunkami społeczno-ekonomicznymi i prawnymi w w/w regionie UE, organizacją i działalnością przedsiębiorstwa w krajach skandynawskich oraz umiejętnością prowadzenia korespondencji biznesowej. Zajęcia realizowane są w języku szwedzkim lub norweskim (moduł zajęć językowych) oraz w języku polskim (moduł zajęć kulturoznawczych, realioznawczych oraz zajęć specjalistycznych), w formie warsztatów, konwersatoriów i ćwiczeń laboratoryjnych dla początkujących i/lub zaawansowanych.
Przedmioty prowadzone w ramach studiów:
Program studiów:
- moduł zajęć językowych (język do wyboru):
- język szwedzki: rozumienie tekstów i pisanie 30/0
słuchanie i mówienie 30/0
gramatyka i fonetyka 30/0
sprawności zintegrowane 0/60
język szwedzki specjalistyczny 0/60 - język norweski: rozumienie tekstów i pisanie 30/0
słuchanie i mówienie 30/0
gramatyka i fonetyka 30/0
sprawności zintegrowane 0/60
język norweski specjalistyczny 0/60
- moduł zajęć kulturoznawczych i realioznawczych
- geografia krajów skandynawskich 10/0
- kultura i społeczeństwo krajów skandynawskich 10/0
- moduł zajęć specjalistycznych
- uwarunkowania prawne w krajach skandynawskich 0/10
- ekonomia i gospodarka w krajach skandynawskich 0/10
Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów podyplomowych Języki skandynawskie dla rynku pracy posiada kompetencje językowe na poziomie biegłości A2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługuje się językiem ogólnym z elementami języka specjalistycznego, niezbędne do wykonywania zawodu. Zna terminologię i struktury gramatyczne właściwe dla języka szwedzkiego lub norweskiego. Ma uporządkowaną, podstawową wiedzę z zakresu szwedzkiego lub norweskiego języka biznesu, zorientowaną na zastosowania praktyczne w wybranej sferze działalności zawodowej, a także posiada wiedzę, dotycząca geografii i kultury oraz uwarunkowań prawnych, ekonomicznych, społecznych i gospodarczych krajów skandynawskich.
Ocena końcowa:
Warunkiem otrzymania dyplomu ukończenia studiów podyplomowych jest pozytywne zaliczenie wszystkich przedmiotów i egzaminów uwzględnionych w planie studiów, a ponadto uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu dyplomowego obejmującego:
- część pisemną - praca z tekstem ogólnym i tekstem z elementami języka specjalistycznego - łącznie 50 pkt (po 25 pkt za każdy tekst)
- część ustną - rozmowa w wybranym języku skandynawskim na tematy ogólne z elementami języka specjalistycznego - łącznie 50 pkt.
Warunkiem otrzymania oceny pozytywnej jest uzyskanie łącznie minimum 70% z obydwu części egzaminu dyplomowego.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć:
październik 2018 r. (zjazdy: co dwa tygodnie)
Informacji merytorycznych udziela:
dr Ireneusz Chomiuk, e-mail: Ireneusz.Chomiuk@umcs.pl