Nowoczesne techniki badawcze
Poziom kształcenia: podyplomowe
Zasady kwalifikacji
Brak rekrutacji w roku akademickim 2016/2017
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia jest rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, złożenie kompletu dokumentów oraz uiszczenie opłaty wpisowej w wysokości 150 złotych.
Wymagane dokumenty:
- kwestionariusz osobowy wydrukowany z systemu IRK, uzupełniony i podpisany;
- odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów uprawniających do podjęcia kształcenia na studiach podyplomowych. W przypadku ukończenia uczelni wyższej za granicą, kandydat składa oryginał dyplomu oraz tłumaczenie na język polski potwierdzone przez upoważnione instytucje, a także dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu lub zaświadczenie o zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego;
- dwie aktualne fotografie kandydata, spełniające wymagania obowiązujące przy wydawaniu dokumentów tożsamości;
- kserokopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata;
- pokwitowanie wpisowego wniesionego na właściwe konto. Wpisowe zostanie zaliczone na poczet czesnego za pierwszy semestr studiów. Na blankiecie przelewu należy wpisać kierunek studiów podyplomowych.
W przypadku większej liczby zakwalifikowanych zgłoszeń niż liczba miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.
Maksymalna liczba miejsc 30.
Opłata za semestr:
1500 zł
Informacji udziela:
dr hab. Renata Łyszczek – Zakład Chemii Ogólnej i Koordynacyjnej, Wydział Chemii UMCS
e-mail: renata.lyszczek@poczta.umcs.lublin.pl tel.: (81) 537 57 43
Opis
Organizator:
Wydział Chemii UMCS
Adres: Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 2; 20-031 Lublin
Telefon: (81) 537 57 16
e-mail: techniki.badawcze@poczta.umcs.lublin.pl
Kierownik studiów podyplomowych:
dr hab. Renata Łyszczek – Zakład Chemii Ogólnej i Koordynacyjnej, Wydział Chemii UMCS
e-mail: renata.lyszczek@poczta.umcs.lublin.pl, tel.: (81) 537 57 43
Czas trwania:
dwusemestralne studia podyplomowe w trybie niestacjonarnym
Studia przeznaczone będą dla:
absolwentów szkół wyższych, którzy ukończyli kierunki: ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne a także dla pracowników instytutów badawczych, przemysłu oraz innych instytucji, którzy chcieliby uaktualnić swoją wiedzę oraz poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe w zakresie nowoczesnych technik badawczych stosowanych w laboratoriach chemicznych. Uczestnicy studiów podyplomowych powinni posiadać przynajmniej dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia.
Opis studiów:
Studia mają na celu poszerzenie kwalifikacji zawodowych w zakresie stosowania nowoczesnych technik badawczych obejmujących metody: analityczne, spektroskopowe, chromatograficzne, elektrochemiczne, termiczne i dyfrakcyjne jak również kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów związanych z interpretacją uzyskanych danych oraz oceny ich wiarygodności. Główny nacisk będzie położony na aplikacyjny charakter poznawanych metod badawczych oraz możliwości poszczególnych technik w zależności od postawionego problemu. Studia są skierowane zarówno do osób już zatrudnionych w laboratoriach wykorzystujących różnorodne instrumentalne metody badawcze, które chcą podnieść swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe, jak również do osób, które poprzez zdobytą wiedzę planują zmianę profilu zawodowego.
Przedmioty prowadzone w ramach studiów:
Program studiów obejmuje 200 godzin dydaktycznych realizowanych podczas sobotnio-niedzielnych zjazdów w formie wykładów, konwersatoriów i ćwiczeń prowadzonych w ramach przedmiotów:
- Metrologia
- Analiza statystyczna
- Analiza termiczna
- Wybrane metody chromatograficzne
- Dyfrakcyjna identyfikacja substancji
- Walidacja
- Wstęp do analizy śladowej i przygotowania próbek
- Wybrane metody spektroskopowe (AAS, IR-Raman, NMR, ICP)
- Wybrane metody elektrochemiczne
Sylwetka absolwenta:
Absolwenci uzyskają wiedzę dotyczącą metodyki przygotowania próbek w zależności od stosowanej metody analitycznej. Absolwenci będą przygotowani do praktycznego rozwiązywania problemów, pozyskają wiedzę niezbędną do prawidłowej interpretacji i oceny uzyskanych wyników badań poprzez znajomość podstawowych narzędzi statystycznych.
Uzyskane dodatkowe kwalifikacje w postaci dyplomu ukończonych studiów podyplomowych, otwierają perspektywę poszerzenia obszarów aktywności zawodowej, awansu lub uruchomienia własnej działalności gospodarczej.
Ocena końcowa:
średnia z ocen końcowych oraz egzaminów wymaganych programem studiów.
Kwalifikacje uzyskane po ukończeniu studiów:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych